SKU: KING-CR820AM-010
010" Undersize HOLDEN V8 253 304 308 5.0L CONROD BIG END ENGINE BEARINGS STANDARD SERIES RED/BLUE/BLACK MOTORS
STANDARD SERIES 010 UNDERSIZE
SOLD OUT
Description
KING AM SERIES CONROD BEARINGS - STANDARD REPLACEMENT SERIES
-010 UNDERSIZE JOURNAL.
HOLDEN V8 253 308 EFI 5.0L Fits 1969-84 253 cu. in. and 1969-90 HOLDEN 308 cu. in. ENGINES.
SUITS:
HOLDEN V8 253 4.2L & 308 5.0L RED BLUE MOTORS
HOLDEN V8 304 & 308 5.0L EFI BLACK MOTORS
Image is a representation of this item.
Actual item may vary.
Specifications
SKU KING-CR820AM-010
Brand KING
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Total Performance users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review
More From This Category
IN STOCK
SKU: ACL-5C5146C-STD
HOLDEN V8 253 308 5.0L RACE CAMSHAFT BEARINGS SET - STANDARD SIZE.
IN STOCK
SKU: ACL-5M2357H-020ACL
HOLDEN V8 253 304 308 5.0L MAIN BEARINGS -020 SIZE RACE SERIES RED/BLUE/BLACK MOTORS
SKU: KING-MB556XPN
Big Block Chevy Main Bearings set, Standard Clearance XP- Series 454 BBC 1/2 Groove,
SKU: 3500RCB-1
55MM ID 63MM OD Roller Cam Bearings SBC BBC CHEVY Chevrolet 350 FORD 351 Windsor HK5520